COVID-19 vs. kardiologická diagnóza (aktualizace)

Jak jsme upozorňovali před časem, dle dat má onemocnění COVID-19 závažnější průběh u nemocných lidí. U zcela zdravých jedinců je průběh nezávažný. Jak bylo uvedeno v posledním čísle Reflexu (č. 17 z 23.4.2020) v rozhovoru s imunologem MUDr. Svobodou a s prof. Kolářem, tak data z Italského národního zdravotnického institutu uvádějí, že 80% zemřelých mělo jednu a více chronických chorob a 50% z nich mělo tyto choroby tři a více. Zpravidla se jedná o choroby spojené s imunitou, metabolismem a s plicnímu funkcemi. Patří sem tedy také diabetes mellitus, ale ne dobře kompenzovaný diabetes.

Nadále platí, že ACE inhibitory (ramipril, perindopril, trandolapril …) a sartany (losartan, telmisartan, valsartan..), tedy léky standardně používané v léčbě hypertenze a srdečního selhání, průběh onemocnění neovlivňují a tudíž není potřebné se jich obávat. Evropská kardiologická společnost doporučuje medikaci pacientům neměnit a pokračovat v zavedené léčbě.

Nadále tedy prosíme všechny pacienty, kteří se v souvislosti s onemocněním COVID-19 obávají užívání těchto přípravků, aby je bez porady s lékařem v žádném případě nevysazovali. Mějte prosím na paměti, že i přes probíhající epidemii nelze upozadit léčby chronických onemocnění, která jsou v důsledku také život ohrožující v nezanedbatelné míře.

MUDr. Jiří Krupička, PhD.

Zdroje:

Clinical course and mortality risk of severe COVID-19

Are patients with hypertension and diabetes mellitus at increased risk for COVID-19 infection?