prof. Osmančík získal ocenění Česká hlava

Ocenění Česká hlava za nejlepší patenty a objevy českých vědců byla v letošním roce udělena našemu kolegovi Prof. MUDr. Pavlovi Osmančíkovi, PhD. Akademická studie PRAGUE-17 prof. Osmančíka se věnuje prevenci vniku cévní mozkové příhody (mrtvice) u pacientů s fibrilací síní, přičemž porovnává dvě možné metody.

Při fibrilaci síní se hromadí v části levé síně (v tzv. oušku) krev, která může vést ke vzniku sraženin a způsobit mrtvici. Doposud se vzniku sraženin předcházelo trvalým užíváním medikace proti srážení krve, která však u některých pacientů mohla vést naopak ke krvácení.

Právě pro tyto rizikové pacienty byla vyvinuta metoda katetrizačního uzávěru ouška levé síně. Po uzávěru ouška pomocí tzv. okludéru nemá nebezpečná krevní sraženina kde vzniknout a můžeme tak předcházet riziku mozkové mrtvice.

Výsledkům několikaleté studie prof. Osmančíka, na které participovalo 10 českých a moravských kardiocenter, se dostalo kromě ceny za mimořádný počin v oblasti zdravotnictví také celosvětového ohlasu.

Za celý kolektiv Kardiologie Brandýs gratulujeme!